24 Şubat 2013 Pazar

EN HIZLI VE KOLAY YAY KURMA METODU=Gölhan Tarzı Yay Kurma Metodu

Haydi Başlıyoruz
Kemendli yada kemendsiz,tek yada yardımcılı,yay kurmanın 120 kadar yolu olduğu söylenir.Yaya zarar vermeden de kurmak da zaten bu işin en önemli kuralı.Elimdeki kaynaklaradan bu yöntemlerin (Türk Okçuluğu/Ü.Yücel ve Telhis/Mustafa Kani bey) çok azını görebilsemde;size bahsedeceğim bu metodu şimdiye kadar hiç görmediğinizi tahmin ediyorum.

Fakat ilk önce diğer yöntemleri bir gözden geçirelim ki sonra aradaki büyük farkı sizde gözünüzle görün.Maddeler halinde sıralarsak eğer,

1)Kemendli sistem her ne kadar en güvenilir bir sistem olarak gösterilse de almanız gereken zahmetli bir pozisyon ve daha da önemlisi uzun bir kirişleme süreciniz vardır.Kemendi yanınızda muhafaza etme zorunluluğu ise çok kötü.
Kaybederseniz ve diğer yöntemleri de bilmiyorsanız yada alışık değilseniz ne yaparsınız çok merak ediyorum doğrusu :)
Kesinlikle ve kesinlikle çok ağır yayların kurulmasında gerçekten işe yarayabilir fakat dediğimiz gibi;sadece ağır yaylar için.

2)'Ben kemendi kullanmayacağım.Arkadaşım var ondan yardım alacağım' dediniz.İşte o zamanda birine muhtaçsınız dır demektir.Yalnızsanız eğer gene hapı yuttunuz demektir ve önünüze her gelenden  sigara ateşi ister gibi 'abi be.. bi kirişi tutarmısınız' mı diyeceksiniz , olmadı.

3)Hadi yardımcıdan da vazgeçtiniz diyelim ve yayı tek başına kuracaksınız.Tamam bu işte en güzel ve yerinde bir karar çünkü kendi başınızın çaresine bakabileceksiniz demektir bu.

Peki hangi yöntemi kullanacaksınız?,en yaygın ve en popüler yöntem;yay kanatlarından birinin sol bacağa çelme takar gibi kilitleyip,diğer kanadın başına kirişi oturtmaktır.Fakat bu metod aslında riskli ve yavaş bir metod dur,neden mi?

    a)Sol ayak tarafındaki tonç kertiğinde duran halkanın durumunu kesinlikle göremezsiniz ve yerinde durduğunu varsayarak işe koyulursunuz.Kurarken de tek bir kenardan tutmuş olabilir ve yayı kurarken veya sonrasında kiriş mi fırlar,kiriş mi zedelenir,yay bir tarafınızı mı yaralar ? o şansınıza artık.

   b)Yeni başlıyanların yaptığı bir hata dır;bu yöntemde yay kabzasının tam ortası destek noktası olmalıdır ve sağlıklı yöntemide budur zaten.Öyle yerleri destek alanları gördüm ki,yay kanadını(Sal) bacağına mı dayar,kalçasına mı dayar,kabza nerede?,. hak getire artık.Bu da tabiki yay sallarının orantısız olarak zorlanmasına sebep olur.Kısacası yay açısından pek sağlıklı bir yöntemde değildir.

Oysa size göstereceğim yöntem,
 Osmanlı-Türk(Asya tarzı) tonç düğümü ve halkanın bir nimetidir.Düğümün sahip olduğu çıkıntıyı bir sürgü,manivela gibi kullanırsınız.Batı kirişlerinde bu yöntemi mi kullanamazsınız çünkü düğüm ve çıkıntısı yoktur ve eliniz kayar çünkü.Bu çıkıntı aynı zamanda yayı hızla yasmaya da yarar.Bu yöntemde,

1)Yardımcı elemana ihtiyacınız yoktur,yayınızı kaşla göz arasında 'Yıldırım gibi' kurar,'şimşek gibi' yasarsınız.Yıldırım gibi diyorum çünkü herhangi bir arkadaşın yay kurma süresi içinde(Vidyo'yu incelerseniz..) defalarca yayımı kurup yasabilirim çünkü.

2)Yanınızda kemend gibi bir yardımcı parça bulundurma-göz kulak olma zorunluluğunuz yoktur.

3)Bu yöntem dizde kurma yöntemine benzetilsede unutmayınki bu yöntemde yardımcı bir eleman yoktur.

4)Yayı yasmak mevcut olan tüm yöntemler içinde gene en hızlı,en kolay yöntemdir.Birine diz atar gibi;dizine daya ve yas.Ki yay yasmayı bazen ayakta dahi yaparım,işte bu kadar basit.Bu yasma yöntemi de gücünü gene bahsettiğim 'Tonç Düğümü ve Çıkıntısı' ndan alır.

Özetle,
Biraz sonra göreceğiniz En hızlı ve kolay Yay Kurma ve Yasma Yöntemi bizlere Tonç Düğümlü Kirişlerin akıl almaz üstünlüğünü birkez daha göstermiştir,bu inanılmaz bir şey !İLAVE TESPİT:

Sizlere videosunu sunacağım,yalnızca TONÇ DÜĞÜMLÜ KİRİŞlere has olan EN HIZLI VE GÜVENİLİR YAY KURMA VE YASMA METODUMUN AT ÜZERİNDE DAHİ  KULLANILABİLMEYE MÜSAİT olduğunu belirtmek isterim.

Bu özelliliğin at üzerinde de denenmesiyle eminimki metodumun hızlı ve güvenilir olmasının yanında AT ÜZERİNDE DE KULLANILABİLEN  yegane YAY KURMA VE YASMA METODU olduğu görülecektir.  

Bu konuyla alakalı olarak daha geniş bir anlatım beğenilerinize sunulacaktır.Sevgi ve saygılarımla,
Mehmet A.Gölhan


                                              EN HIZLI VE KOLAY YAY KURMA-YASMA YÖNTEMİ